Uusin 2 euron erikoislyönti 2019, Suomen hallitusmuoto 100 vuotta
Suomi Erikoiseuro 2019, Suomen hallitusmuoto 100 vuotta |
Vähin äänin on laskettu liikkeelle vuoden 2019 kotimainen 2€ erikoisraha.
Näitä kolikoita ei löydy tutuilta kotimaisilta eurokolikoiden myyjiltä, sillä Valtionvarainministeriö on ilmoittanut että vuoden 2019 erikoislyöntiä ei tule keräilymyyntiin, ainakaan Suomessa. Tosin näitä kyseisiä kolikoita löytyy varsin mukavasti UNC ja proof kuntoisina esim. eBay:n myyntilistauksista.
Paljon keskustelua on herättänyt keräilijöiden keskuudessa se tieto että kyseisiä rahoja on vain tupsahtanut esiin kierrosta ilman sen kummempaa julkaisu ilmoitusta, EU:n virallisessa julkaisu tiedotteessa on kyllä tieto kyseisen kolikon painamista. Tietysti näin jälkikäteen on helppo nähdä
että saman aiheinisen 100€ kultarahan design/aihe oli pohjana myös tälle 2€ kolikolle.
Yhtä kaikki, tässä speksit:
Aihe: Suomen hallitusmuoto 100 vuotta, kolme osittain yhteen sulautuvaa ympyränmuotoa ilmentävät vallan kolmijakoa.
Lyönti määrä: 500.000 kpl
Suunnittelija: Dario Vidal, Aalto-yliopiston muotoilun opiskelija (saman aiheisen 100 euron juhlarahan suunnitellut)
Julkaisu: Syyskuu-lokakuu 2019
Lähteitä: Blogin kirjoittajan omat päätelmät
sekä EU:n virallinen julkaisu ja eräät numismaattiset FB ryhmät.
LISÄYS 15.11.2019
Valtiovarainministeriön tiedotteen mukaan, Nordic Moneta eli Suomen Moneta on voittanut kilpailutuksen Suomen euromääräisten keräilykolikoiden myynnistä.
Lue tiedoite: https://vm.fi/artikkeli/-/asset_publisher/kilpailutuksen-suomalaisesta-kerailyrahatoiminnasta-voitti-nordic-moneta
Lisäksi blogin kirjoittajalle lähettämässään vastauksessa Valtiovarainministeriö toteaa seuraavaa: Tällä hetkellä kyseisiä erikoisrahoja ei valitettavasti ole keräilijämyynnissä. Loppuvuoden aikana selviää, tulevatko rahat keräilijämyyntiin.
eBayssä olleet myynti-ilmoitukset ovat hävinneet eli kyseiset ilmoitukset ovat olleet ns. esimyyntejä elikä näitä kolikoita ei ole ollut vielä myyjillä edes hallussaan.
Valtiovarainministeriön kilpailutuksen koskien suomalaisten juhlarahojen, rahasarjojen ja 2 euron erikoisrahojen myyntiä ja markkinointia on voittanut Oy Nordic Moneta Ab. Kilpailutus koski ajanjaksoa 1.12.2019–31.12.2022 ja sisälsi sopimusoption vuodelle 2023 ja vuodelle 2024. Sopimus sisältää myös suomalaisten juhlarahojen valmistuksen.
---------------eBay mainokset:
$27.50 End Date: Monday Jul-6-2020 12:31:52 PDT Buy It Now for only: $27.50 Buy It Now | Add to watch list |
$21.00 End Date: Wednesday Jul-8-2020 11:28:17 PDT Buy It Now for only: $21.00 Buy It Now | Add to watch list |
$25.00 End Date: Saturday Jun-27-2020 3:50:40 PDT Buy It Now for only: $25.00 Buy It Now | Add to watch list |
$19.90 End Date: Thursday Jul-16-2020 9:42:23 PDT Buy It Now for only: $19.90 Buy It Now | Add to watch list |